تفریحات کیش

شهر زیر زمینی کاریز؛ قناتی با قدمت ۲۵۰۰ سال

جزیره کیش در کنار جاذبه‌های تفریحی و گردشگری از جاذبه‌های تاریخی جذابی هم برخوردار است. شهر زیر زمینی کاریز کیش از جمله جذابیت‌های تاریخی در این جزیره زیبا و مرجانی است. این شهر زیر زمینی در گذشته قناتی بوده که آب شرب ساکنین جزیره را تامین می‌کرده است. برای آشنایی با این جاذبه تاریخی با این مقاله از سایت جزیره کیش همراه باشید.

معرفی شهر زیرزمینی کاریز کیش

کاریز به معنای قنات است و در گذشته از آن برای هدایت آب‌های زیرزمینی استفاده می‌شد. قنات کیش بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت دارد و آب شیرین قابل شرب ساکنان جزیره را تامین می‌کرد. در حال حاضر این قنات ۱۰ هزار متری تغییر کاربری داده و تبدیل به شهری رویایی شده است و از جذابیت‌های گردشگری کیش به حساب می‌آید. با این حال لازم است بدانید که کاریز یک شهر زیرزمینی تاریخی نیست؛ بلکه در اصل شبکه‌ای از آب‌های زیر زمینی است که منصور حاجی حسینی آن را تاسیس کرده است. شهر زیر زمینی کاریز کیش در بلوار میرمهنا بعد از میدان المپیک و نرسیده به میدان فارور واقع شده است.

اهمیت شهر زیرزمینی کاریز کیش

شهر زیر زمینی کاریز کیش دو ویژگی منحصر به فرد دارد که آن را در فهرست ابنیه جهانی آورده است. اول اینکه کاریز در دل تنها جزیره مرجانی دنیا واقع است. دوم آنکه تنها بنایی محسوب می‌شود که سقف آن مملو از صدف‌ها و مرجان‌های طبیعی است. سقف مرجانی کاریز کیش به قطر هفت متر زمانی بستر دریا بوده و امروزه مملو از صدف‌ها و آبزیانی است که به‌ صورت فسیل قابل‌ مشاهده هستند. آزمایش‌های انجام شده در دانشگاه مونیخ آلمان روی فسیل‌های شهر زیر زمینی کاریز نشان می‌دهد که آنها بین ۵۳ تا ۵۷ میلیون سال قدمت دارند.

سوالات متداول:

  • ساعات بازدید از شهر زیر زمینی کاریز کیش به چه صورتی است؟

زمان بازدید این مجموعه از ۹ صبح تا ۱۰ شب است.

  • شهر زیرزمینی کاریز کیش کجاست؟

شهر زیرزمینی کاریز کیش در بلوار میرمهنا قرار دارد. این مجموعه بعد از میدان المپیک و نرسیده به میدان فارور قرار دارد.

  • قدمت شهر زیرزمینی کاریز به چه زمانی برمی‌گردد؟

کاریز یک شهر زیرزمینی تاریخی نیست؛ بلکه در اصل شبکه‌ای از آب‌های زیر زمینی است که ۲۵۰۰ سال قدمت دارد.

نتیجه‌گیری:

شهر زیر زمینی کاریز کیش یک قنات قدیمی با قدمتی ۲۵۰۰ ساله است. این قنات قدیمی امروزه تغییر کاربری داده و تبدیل به محلی خاص برای بازدید گردشگران شده است. شهر زیر زمینی کاریز کیش در بلوار میرمهنا بعد از میدان المپیک و نرسیده به میدان فارور قرار دارد. شما تا به حال از این شهر زیر زمینی بازدید کرده‌اید؟

منبع
سایت جزیره کیش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا